תפריט

פונדקאות לזוגות להטבים בישראל: אתגרים משפטיים וחברתיים

פורסם
21 צפיות
פונדקאות לזוגות להטבים בישראל: אתגרים משפטיים וחברתיים

פונדקאות, הפרקטיקה של נשיאה ולידה של ילד לאדם או זוג אחר, התגלתה כסוגיה מורכבת בהקשר של זכויות להט"ב בישראל. בעוד שנישואים חד מיניים אינם מוכרים כחוק בישראל, המסגרת המשפטית בנוגע לפונדקאות התפתחה עם השנים ומעניקה זכויות והגנות מסוימות לזוגות להט"בים המבקשים להפוך להורים.

מסגרת משפטית

בשנת 2018 פסק בית המשפט העליון כי לזוגות חד מיניים יש זכות חוקית לפונדקאות. החלטה היסטורית זו הרחיבה את קריטריוני הזכאות לפונדקאות, שהיו מוגבלים בעבר לזוגות הטרוסקסואלים. עם זאת, החקיקה סביב פונדקאות בישראל עדיין נמצאת בפיתוח, ויש דרישות ספציפיות שזוגות להט"בים חייבים לעמוד בהן כדי להיות זכאים.

לדוגמה, רק זוגות חד מיניים זכאים לפונדקאות, ואחד מבני הזוג חייב להיות קשור גנטית לילד. בנוסף, הסכם הפונדקאות חייב להיות מאושר על ידי בית משפט, והאם הפונדקאית חייבת לעבור תהליך סינון מקיף כדי להבטיח את רווחתה הפיזית והנפשית.

אתגרים חברתיים

למרות ההתקדמות המשפטית, זוגות להט"בים המבקשים פונדקאות בישראל מתמודדים עם אתגרים חברתיים משמעותיים. פונדקאות נתפסת לא פעם בסטיגמה ובהסתייגות בחברה הישראלית, בעיקר בחוגים דתיים. הורים חד מיניים עלולים להיתקל באפליה או בדעות קדומות בעת ניווט בתהליך הפונדקאות או גידול ילדיהם.

יתר על כן, עלות הפונדקאות בישראל יכולה להיות יקרה עבור זוגות להט"בים רבים. ההליך כרוך בדרך כלל בהוצאות רפואיות יקרות, שכר טרחה משפטי והוצאות סוכנות, מה שיוצר חסם כלכלי עבור אלה המבקשים לבנות משפחה באמצעות שיטה זו.

אקטיביזם וסנגור להט"בי

ארגוני זכויות להט"ב בישראל ממלאים תפקיד חיוני בקידום זכויותיהם של זוגות חד מיניים המבקשים פונדקאות. הם מספקים תמיכה וליווי למשפחות לאורך כל התהליך, קוראים תיגר על פרקטיקות מפלות ומעלים את המודעות לחשיבות שילוב להט"ב בדיני משפחה.

מסקנה

המסגרת החוקית לפונדקאות בישראל עשתה צעדים משמעותיים לקראת שוויון לזוגות להט"בים, אך אתגרים חברתיים וחסמים כלכליים נותרו בעינם. ככל שקהילת הלהט"ב בישראל ממשיכה לפעול למען זכויותיה, יש לקוות כי הדרך להורות באמצעות פונדקאות תהפוך לנגישה ומכילה יותר עבור כל הזוגות החד מיניים.

מקורות נוספים:

* [משרד הבריאות הישראלי: מידע על פונדקאות](https://www.health.gov.il/Subjects/fertility/Tnufa/Surrogacy/)
* [אגודה: כוח משימה להט"בי בישראל](https://www.aguda.org.il/)
* [קשת: האגודה הישראלית לשוויון להט"בי](https://www.keshetonline.org/)

תגובות גולשים לגבי פונדקאות לזוגות להטבים בישראל: אתגרים משפטיים וחברתיים

התגובות עוברות אישור של מנהל האתר טרם פרסומן.
* תגובות המכילות מספרי טלפון לא יאושרו - לצורך כך ניתן להתכתב בהודעות פרטיות באתר. ההרשמה לאתר היא חינם לחלוטין. להרשמה לחצו.

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*
*

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

כל מה שהיה השבוע 08.10.20

כל מה שהיה השבוע 08.10.20

1333 צפיות

שבוע לקראת אחרון של סגר (האמנם?) בישראל ובמקביל עוד ועוד החמרות בהנחיות בעקבות מגפת הקורונה…

כל מה שהיה השבוע 08.10.20
## PrEP: כלי רב עוצמה במניעת HIV

## PrEP: כלי רב עוצמה במניעת HIV

21 צפיות

### מבוא טיפול מונע טרום חשיפה (PrEP) היא תרופה מהפכנית שהתגלתה כמשנה משחק במאבק נגד…

## PrEP: כלי רב עוצמה במניעת HIV
כל מה שהיה השבוע 24.09.20

כל מה שהיה השבוע 24.09.20

1375 צפיות

העלייה המשמעותית במספר הנדבקים בישראל מדי יום והסגר המתקרב כתוצאה ממנה, משנים את אופן הצפייה…

כל מה שהיה השבוע 24.09.20